nitownica do nitonakrętek

Nitownica do nitonakrętek to praktyczne urządzenie dla majsterkowiczów, znajdujące zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Użycie odpowiedniego narzędzia umożliwia mocowanie nitonakrętek nawet w materiałach o bardzo cienkich ścianach, dzięki czemu zyskujemy szerokie pole zastosowań nitownicy oraz możliwość znacznego usprawnienia wykonywanych prac. Na jakiej zasadzie działają nitownice do nitonakrętek?

Jak to działa?

 

Nitonakrętka jest to rodzaj rurkowego nita z gwintem wewnątrz tulei. Gwint spełnia tutaj dwa zadania. Po pierwsze umożliwia zaciągnięcie nitonakrętki na detalu. Następnie umożliwia wkręcenie śruby. Nitownica do nitonakrętek okazuje się przydatna wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba mocowania na gwint w elementach o małej grubości, takich, których nie da się nagwintować.

Nitonakrętka po zamontowaniu na przykład w cienkiej blasze zapewnia możliwość wkręcenia w nią śruby i połączenia blachy z innym elementem.

Nitonakrętki przed wykonaniem montażu umieszcza się we wcześniej wykonanych otworach bądź nakręca na wrzeciona nitownicy. Po wkręceniu się w nitonakrętkę, wrzeciono gwintowane zaciska ją na materiale. W taki sposób powstaje otwór gwintowany w cienkim materiale, którego nagwintowanie nie byłoby możliwe.

Nitownica do nitonakrętek i jej zalety

 

Zaciskanie nitonakrętek z użyciem nitownicy jest szybsze i łatwiejsze, a także bardziej precyzyjne. Nitonakrętki są dokładniej zaciśnięte, dzięki czemu stanowią trwalsze mocowanie. Ponadto nitownica do nitonakrętek jest prosta w obsłudze i jej użytkowanie nie wymaga dużego wysiłku.

Dzięki prostej budowie nawet podstawowe modele nitownic okazują się zwykle niezawodne.

Jaka nitownica będzie najlepsza?

 

Do wyboru mamy nitownice do nitonakrętek ręczne, elektryczne oraz pneumatyczne. Ręczne narzędzia mają parę wad. Przede wszystkim proces zaciskania nitonakrętek odbywa się tutaj z mniejszą siłą. Nitowanie zabiera więcej czasu. Nie jest aż tak szybkie ani łatwe, jak w przypadku narzędzi automatycznych. Użycie narzędzia wymaga wkładania sporej siły. W użytku profesjonalnym lepiej sprawdzają się nitownice elektryczne i oczywiście nitownice do nitonakrętek pneumatyczne. Rozwiązania automatyczne powodują, że podczas pracy nie musimy używać siły. Po wciśnięciu przycisku mechanizm nitownicy wykonuje pracę samodzielnie.

Jeśli nie mamy dostępu do prądu ani kompresora, wtedy skorzystać można nie tylko z narzędzia ręcznego, ale również z nitownicy akumulatorowej. Urządzenie jest mobilne i nadaje się do użytku w terenie, w tym również w miejscach trudno dostępnych. Nitownice akumulatorowe są jednak tylko trochę silniejsze od ręcznych, więc rozmiary nitonakrętek, jakie można nimi zaciskać, są niewiele większe.

Najbardziej wydajne i najsilniejsze są nitownice pneumatyczne, pracujące ze sprężarką. Pneumatyczna nitownica do nitonakrętek ma dużą energię zaciskania, a poszczególne narzędzia pozwalają na zaciskanie nitonakrętek M12, czyli o wiele większych niż w przypadku nitownic ręcznych i akumulatorowych.

Ostateczny wybór nitownicy jest oczywiście kwestią indywidualną i powinien być uzależniony od typu wykonywanych prac. Nie zawsze profesjonalne urządzenie do zaciskania wielu nitów w krótkim czasie będzie konieczne w przypadku użytku amatorskiego czy w małych warsztatach. Jeśli jednak z urządzenia korzystać będziemy często i dysponujemy dobrym kompresorem, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup nitownicy pneumatycznej.

Nitownica do nitonakrętek, jak działa i jaką wybrać

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *