jak działa zszywacz pneumatyczny

Dziś omówimy sposób działania zszywacza pneumatycznego, czyli narzędzia znajdującego zastosowanie przede wszystkim w zakładach tapicerskich, meblarskich – ale nie tylko. Osoby zajmujące się profesjonalnie obsługą tych urządzeń powinny szczegółowo poznać ich zasadę działania. Jest to istotne między innymi ze względów bezpieczeństwa czy efektywności wykorzystania zszywaczy.

Jednym z narzędzi, które swoje działanie zawdzięczają sprężonemu powietrzu, jest zszywacz pneumatyczny. Przyjrzyjmy się krótko sposobowi działania tego urządzenia.

Działanie zszywacza pneumatycznego na przykładzie zszywacza do kartonów APACH CS-19A

 

Zszywacze pneumatyczne mają za zadanie wbijanie zszywek, których celem jest trwałe złączenie przynajmniej dwu elementów. Narzędzia te są stosowane są głównie w przemyśle tapicerskim, a także na przykład w pracach introligatorskich.

Wewnątrz zszywacza znajduje się tłok. To właśnie jego energia odpowiada za działanie narzędzia. Tłok możemy przyrównać do wewnętrznego młotka, który odpowiada za wbicie zszywek. Masa powietrza zostaje w szybki sposób przemieszczona z jednej części zszywacza do drugiej. Wykorzystywane w układzie pneumatycznym powietrze posiada stałe ciśnienie niezależne od zmian obciążenia. Do prawidłowej pracy narzędzi pneumatycznych powinno też być suche i niezanieczyszczone. Za przygotowanie medium roboczego odpowiadają systemy przygotowania powietrza.

Wykorzystując w swej pracy zszywacz pneumatyczny powinniśmy bezwzględnie stosować się do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Przed pierwszym użyciem zapoznajmy się uważnie z instrukcją obsługi naszego urządzenia, stosujmy się do zawartych w niej zaleceń. Zanim przystąpimy do zszywania, należy przygotować stabilne stanowisko pracy i upewnić się, że w pobliżu nie znajdują się osoby trzecie. W przypadku zszywacza pneumatycznego ważne jest też oświetlenie, które będzie miało wpływ na precyzję wykonywanej pracy.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasze urządzenie jest w pełni sprawne, powinniśmy zrezygnować z wykonywania prób samodzielnej, nieprofesjonalnej naprawy oraz z jego dalszego użytkowania. Pamiętajmy także, iż zszywacze pneumatyczne wymagają odpowiedniej konserwacji i serwisowania.

Jak działa zszywacz pneumatyczny?

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *