naolejacz2

Większość narzędzi pneumatycznych do prawidłowej pracy potrzebuje smarowania. By je zagwarantować, stosuje się naolejacze oraz smarownice. Dzięki naolejaniu ruchome elementy maszyn nie ulegają zatarciu, zmniejszone zostaje ryzyko uszkodzeń, powstania korozji i nie tylko. Jak działają naolejacze i kiedy ich stosowanie jest niezbędne?

Dla prawidłowej pracy narzędzi pneumatycznych niezbędne jest prawidłowe przygotowanie sprężonego powietrza. Medium robocze spełniające wszystkie wymagania gwarantuje dłuższą żywotność urządzeń. W przypadku większości narzędzi, takich jak między innymi wiertarki i wkrętarki pneumatyczne, młoty udarowe czy szlifierki, niezwykle ważne jest wprowadzenie do sprężonego powietrza tak zwanej mgły olejowej. Odpowiadają za to naolejacze.

Naolejacz w układzie pneumatycznym wprowadza drobinki oleju i wody do sprężonego powietrza. Działa na zasadzie wykorzystywania zjawiska spadku ciśnienia w zwężce w stosunku do ciśnienia statycznego na otworze dolotowym oraz w zbiorniku z olejem. Dzięki występującej różnicy ciśnień olej jest odciągany ze zbiornika i trafia do układu.

Jakie zadania spełniają naolejacze? Dlaczego naolejanie jest tak ważne?

Naolejacze odpowiadają przede wszystkim za zmniejszenie tarcia w urządzeniach oraz redukcję jego zgubnych następstw. Dzięki naolejaniu możemy zabezpieczyć ruchome elementy w mechanizmach przed zwiększonym zużywaniem oraz uchronić maszyny przed zatarciem. Dodatkowo tarcie przyczynia się do strat energii, zatem im będzie ono mniejsze, tym większą wydajność pracy uzyskamy. Stosowanie środków smarnych chroni też narzędzia pneumatyczne przed korozją oraz pozwala na uszczelnianie mechanizmów, redukując powstawanie luzów.

Naolejacz w układzie pneumatycznym, jak go zastosować?

Przy dopasowywaniu naolejacza należy uwzględnić konkretne wymagania danego układu, który wymagać będzie smarowania. Trzeba przy tym określić pożądany typ smarowania dla każdej z części systemu, a także wskazać ilość środka smarnego niezbędną w przypadku konkretnego urządzenia. Należy wziąć pod uwagę, iż różne urządzenia pneumatyczne wymagać będą odmiennych jego ilości. Weźmy też pod uwagę konkretne miejsca w układzie, gdzie funkcjonować będą naolejacze i pamiętajmy, że stosowanie jednej smarownicy do każdego z jego elementów nie jest zalecane. Pamiętajmy również o zapewnieniu minimalnej wartości przepływu, aby naolejacz pracował prawidłowo.

Przy użytkowaniu narzędzi pneumatycznych niezbędna jest nie tylko wprawa i technika, ale również podstawowa wiedza z zakresu ich prawidłowej eksploatacji. Dzięki przestrzeganiu paru prostych zasad można ustrzec się przed wieloma problemami, z którymi borykają się niektórzy mniej świadomi użytkownicy.

Naolejacze w układach pneumatycznych

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *