młotek pneumatyczny igłowy2

Przydatne narzędzie w każdym warsztacie mechanicznym czy zakładzie przemysłowym – młotek pneumatyczny – ma możliwość ciągłej, długiej pracy. Choć na pozór może się wydawać, że jego funkcja jest mocno ograniczona, w rzeczywistości ma on wiele zastosowań, w zależności od wykorzystywanych w nim podzespołów.

Nowoczesne technologie i wysokiej jakości komponenty pozwoliły na stworzenie nowej generacji narzędzi udarowych. Są one wytrzymałe dzięki stabilnym i trwałym obudowom, odporne na negatywne działanie czynników zewnętrznych, a do tego wyjątkowo precyzyjne, umożliwiające pracę nawet na niewielkich wibracjach oraz wydajne w działaniu. Dzięki temu narzędzia pneumatyczne mają przedłużoną żywotność oraz funkcjonują nawet w trudnych warunkach wysokiego stopnia zapylenia czy zakurzenia otoczenia.

Choć młot udarowy jest narzędziem raczej charakterystycznym, zdarza się, że trudno jest określić różnicę między nim, a młotowiertarką. O młocie pneumatycznym mówimy w przypadku urządzenia, którego moc silnika to 600 W. Można więc w uproszczeniu założyć, że młot udarowy to mocniejsza wersja młotowiertarki, której funkcja zmienia się ze względu na większą moc pracy. Profesjonalny młot pneumatyczny może dysponować mocą do 1500W.

Moc młota pneumatycznego jest głównym kryterium jego wyboru, ponadto warto zwrócić uwagę na typ uchwytu, możliwość regulacji obrotów i udarów oraz funkcję tłumienia drgań. Dobrze jest wybierając narzędzie zwrócić uwagę na producenta i nie decydować się na produkty „no name”. Markowe elektronarzędzia to gwarancja producenta, a do tego szczegółowa instrukcja, a także wyższy poziom bezpieczeństwa w użytkowaniu.

Młotek pneumatyczny zasilany jest sprężonym powietrzem. Przy pomocy końcówki wykonującej ruchy posuwisto-zwrotne, rozbija on twarde materiały. Dostępne na rynku młotki pneumatyczne to rozmaite modele różniące się parametrami oraz wyposażeniem dodatkowym w postaci różnorodnych końcówek roboczych. Dzięki temu te uniwersalne narzędzia pneumatyczne znajdują zastosowanie między innymi w przemyśle maszynowym, w budownictwie, przemyśle odlewniczym a także przy pracach instalatorskich. Ma on także szerokie zastosowania poprzez zmianę końcówek – wówczas może być wykorzystany na przykład do igiełkowania lub piłowania, jako ruchomych pilników. Młotek pneumatyczny spełni również funkcję narzędzia na potrzeby własne – można przy jego użyciu na przykład przebić ścianę czy skuć stary tynk – wszystko przy zastosowaniu właściwej mocy i funkcji urządzenia. Różnorodne typy młotków pneumatycznych mogę służyć między innymi do skuwania, nitowania. Do podstawowego urządzenia można dobrać dostępne w szerokiej gamie akcesoria jak dłuta, zakuwki oraz igły.

Aby przedłużyć żywotność, młotek pneumatyczny należy poddawać regularnej konserwacji. Polega ona na nasmarowaniu tulei nasadowej kilkoma kroplami oleju (specjalny produkt do stosowania na narzędzia pneumatyczne). Innym sposobem jest konserwacja przy użyciu naolejacza mgłowego. Taki proces konserwacji należy przeprowadzać każdorazowo przed użyciem młota udarowego, zwłaszcza, gdy jest on przez nas mocno eksploatowany. Konieczne jest także odpowiednie przechowywanie narzędzia – zawsze w miejscach suchych, w temperaturze większej niż 10 st.C

Młotek pneumatyczny – funkcjonalny i wysokowydajny

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *