zszywacze penumatyczne

Zszywacze kojarzą się przede wszystkim z pracą tapicera, jednak mają dużo szersze zastosowanie. Mogą służyć do mocowania folii, dachówek bitumicznych, listw przypodłogowych, boazerii, szybko naprawić odstający róg wykładziny czy poluzowane panele. Warto więc wyposażyć domowy warsztat w to wielofunkcyjne narzędzie. W jaki sposób je wybrać?

Jeżeli decydujemy się na zakup zszywacza, należy wiedzieć, że może on działać na gwoździe (sztyfty) lub zszywki. Sztyfty są pozbawione „łebków” w związku z tym używane są tam, gdzie liczy się nie tylko trwałość, ale i estetyka – na przykład przy mocowaniu drewnianych elementów wystroju czy paneli. Modele zszywaczy z opcją wbijania sztyftów są uznawane za profesjonalne lub półprofesjonalne, co wiąże się z ich wyższą ceną.

Wśród zszywaczy rozróżniamy 3 podstawowe kategorie:

 

  • Zszywacze pneumatyczne – charakteryzują się wyjątkową szybkością działania – mogą wystrzelić do półtora tysiąca zszywek w minutę. Ponadto wybrane modele pozwalają na regulowanie energii przekazywanej na zszywkę, w co sprawia że sprawdzą się one w różnego rodzaju pracach. Zszywacze pneumatyczne to spora inwestycja, ponieważ konieczny jest także zakup dodatkowego osprzętu. Dlatego zaleca się je przede wszystkim do użytku profesjonalnego.
  • Zszywacze ręczne – niedrogie, lekkie o prostej budowie, dzięki czemu nie są zbyt awaryjne. Ich wadą jest ograniczona prędkość pracy oraz to, że mogą nie przebić materiałów o dużej gęstości
  • Zszywacze elektryczne – zdecydowanie droższe, dlatego wybierane głównie przez profesjonalistów. To urządzenia o dużej sprawności, zużywające stosunkowo mało energii. Mechanizm działania jest analogiczny jak w przypadku zszywaczy ręcznych, jednak daje możliwość pracy także z grubszymi tkaninami i materiałami. Świetnie sprawdzą się podczas prac tapicerskich oraz dekarskich. Wygodniejszą wersją zszywacza elektrycznego jest ta z akumulatorem – zwiększa to wygodę pracy, baterie są z reguły wytrzymałe, a kable zasilające nie przeszkadzają w obszarze pracy.

Cechy dobrego zszywacza

 

Po pierwsze musi być to produkt profesjonalny: szybki, dokładny, o dużej mocy. Parametry należy dobrać do planowanych zastosowań. W przypadku narzędzia do użytku profesjonalnego najlepsze będą zszywacze pneumatyczne, a gdy chodzi o jednorazową, prostą pracę – zszywacz ręczny w zupełności zda egzamin.

Równie ważny wybór – zszywki

 

Wybór odpowiednich zszywek jest równie ważny jak wybór urządzenia. Z reguły do nowo zakupionego modelu otrzymuje się paczkę zszywek w zestawie – są one zwykle uniwersalne, szerokie i o średniej długości. Wybierając dodatkowe zszywki należy pamiętać o tym, iż ich oznaczenia nie są zunifikowane, dlatego bezpieczniej jest jeśli zszywacz i zszywki pochodzą od tego samego producenta. Każdy z zszywacz ma oznaczony minimalny i maksymalny wymiar pasującej zszywki. Najważniejsze jest doskonałe dopasowanie jej do magazynka – w przypadku gdy tak nie jest, urządzenie może się zacinać, być nieprecyzyjne a nawet niszczyć materiał.

Wybieramy zszywacz

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *