klucz_udarowy_PT_24200_foto5

Dzięki narzędziom pneumatycznym, prace które wykonywane narzędziami ręcznymi są praco- i czasochłonne, stają się znacznie łatwiejsze i mniej uciążliwe. Narzędzia wykorzystujące sprężone powietrze znajdują zastosowanie w profesjonalnych warsztatach i wielu specjalistów nie wyobraża sobie bez nich codziennej pracy. Zdarza się jednak, że z dobrodziejstw pneumatyki korzystają również amatorzy szukający wydajnego i niezawodnego sprzetu. Jednymi z najpowszechniejszych w użytku amatorskim urządzeń pneumatycznych są z pewnością klucze udarowe. Jak działają? Który z nich będzie najodpowiedniejszy dla  majsterkowiczów?

Klucze udarowe to narzędzia służące do sprawnego zakręcania i odkręcania różnego rodzaju nakrętek oraz śrub. Ich działanie stymuluje udar mechaniczny, który wytwarza rytmiczne uderzenia przekazywane na narzędzie, dzięki czemu konieczność użycia siły ludzkiej przy pracy jest zniwelowana do minimum.

Pierwszym i chyba najpopularniejszym skojarzeniem związanym z konkretnym zastosowaniem klucza udarowego jest – słusznie – mechanika samochodowa, a to za sprawą jego użyteczności przy cyklicznej wymianie kół w samochodzie. Na tym jednak jego funkcje się nie kończą – w zależności od tego, jakie parametry posiada dany klucz udarowy, może znaleźć zastosowanie w użytku profesjonalnym i amatorskim – dzięki swojej uniwersalności i łatwej obsłudze nie stanowi wyzwania nawet dla żółtodzioba. Drobne naprawy, hydraulika czy montaż mebli – między innymi do takich zadań narzędzie sprawdzi się w naszym domu.

Istnieje kilka wytycznych, które są pomocne przy wyborze odpowiedniego klucza udarowego.

Po pierwsze, ma być on łatwy w użytkowaniu – czyli lekki i poręczny, a jego obsługa powinna być dziecinnie prosta. Zasada brzmi: im mniejszy gabarytowo klucz, tym wygodniejsza obsługa. Druga sprawa to żywotność – z reguły narzędzia pneumatyczne niskiej jakości szybko się psują, a to za sprawą prostszej konstrukcji. Warto więc zainwestować więcej w klucze udarowe lepszej jakości, który posłuży na lata. Ważna będzie też oczywiście wydajność i jakość samej sprężarki, z którą pracują klucze pneumatyczne. To od niej będzie uzależniona wydajność pracy narzędzia. Pamiętajmy, że nawet najmocniejszy klucz, w parze z niewystarczającą sprężarką, nie da nam zadowalających osiągów.

Jaką kwotę w takim razie warto przeznaczyć na zakup tego rodzaju narzędzia? Ceny oferowanych prostych modeli do użytku w przydomowych warsztatach wahają się w przedziale od około 400 do nawet 2000 złotych. Klucze udarowe do użytku amatorskiego zakupić można już za około 300-700 złotych. Trudno jednoznacznie ocenić pułap cenowy, od którego powinniśmy zaczynać, chcąc zakupić dobry klucz. Wszystko zależy od konkretnych potrzeb i od tego, jak bardzo zaawansowanego narzędzia potrzebujemy.

Jak wybierać klucze udarowe do użytku amatorskiego?

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *